FSC Sertifikası Nedir?

FSC Sertifikası Nedir?

FSC Sertifikası nedir; 1993 yılında dünyanın birçok alanında ormanların tahrip edilmesi üzerine, Orman Yönetim Konseyi (FSC) toplanarak, uluslararası alanda üreticiliğin belli bir standart üzerinde olması kararını vermiştir. Hem firmaların hem de çevrenin faydasına olacak şekilde yapılan uygulamalar, kaliteli ve bilinçli üretimin ortaya çıkmasını sağlamış, satıcı ve alıcı arasında güven alışverişi oluşturmasını da amaçlamıştır.


FSC Nedir?


Forest orman ürünlerinin etkilenmemesi adına uygulamaya koyulmuş olan FSC Sertifikası nedir; Kuruluş yeri Almanya’da Bonn şehrinde olan Orman Yönetimi Konseyi, dünya çapında uluslararası bir organizasyon kurarak Forest Stwardship Council’in hayata geçmesini sağlamıştır. Hem işletmelerin hem de tüketicilerin bilinçli hareket etmesini sağlayacak olan bu çalışmalar, ormanların tahrip edilmesine tepki olarak kurulmuştur. Bugün FAO raporunun açıklamalarına göre dünyada %50 orman tahribatı söz konusu olduğu gibi bu sayı giderek artış göstermektedir. Bunun hep önüne geçmek, hem de üreticinin bilinçsiz bir şekilde üretimini durdurmak için dünya çapında orman ürünlerinin doğru kullanılması üzerine standartlar belirlenmiştir.

FSC Sertifikası Almak Neden Önemlidir?


Dünyanın var olduğu noktadan bu yana orman ürünlerinin kullanılması söz konusudur. Hem hayvanlar hem de insanlar tarafından büyük bir kaynak olan ormanların, bilinçsiz kullanımı genellikle üretim alanında olduğu üzerine tespit edilmiştir. Orman kaynaklarının azalması ekosistemin çökmesine, hayvanların yaşam alanlarının azalarak türlerinin yok olmasına neden olabilmektedir. Hem kaliteli hem de az ürün kullanarak nasıl üretim yapılacağı bu alanda çok önemlidir.

Aslında FSC sertifikası nedir; sorusunun da cevabı yarı yarıya burada bulunabilir. Bu sertifikayı almak hem firmanızın masraflarını düşürecek hem de dünyaya faydalı olacaktır. Bilinçli üretici olmak, bilinçli tüketicilerin oluşmasını sağlayacak uzun süreçte ormanların tahrip olması engellenebilecektir.


FSC Sertifikası Alması Gereken Üreticiler


Orman Yönetimi Konseyi standartları üzerine kurulmuş olan FSC sertifikası nedir ve kimler tarafından alınmalıdır; öncelikle sertifikanın amacı ekolojik dengeyi sağlamak için üretici firmanızın bilinçlenmesine odaklanmak olacaktır. Aynı zamanda kalitenizi yükselterek, firmanızın daha az harcama yaparak üretim yapmasını amaçlamaktadır.

 • Kereste, tahta ve türevlerinin imalatı
 • Matbaa
 • Müzik aletleri
 • Ambalaj üretimi
 • Tahta oyuncak üretimi
 • Mobilya ve benzeri ağaç, ahşap kullanımı olan alanlar


İçin kullanılması son derece önemli olan FSC belgesi, yukarıda yer alan ürün ya da üretimlerden herhangi birini yapan firmaların alması gereken önemli belgeler arasında yer almaktadır.


FSC Sertifikası Alım Aşamaları Nelerdir?


Sertifikasyon firmaları tarafından verilmekte olan FSC belgesi, ağaç kullanımıyla üretim yapan bütün firmaların alması gereken önemli uluslararası bir organizasyon belgesidir. Logosu ve kayıt numarasıyla ürünlerinizin üzerinde yer alacak bu belge, dünyanın yaşam alanına büyük bir katkı sağlarken, firmanızın üretim niteliklerini ve kalitesini de artıracaktır. Bu alanda yer alan çalışmalarımızda FSC sertifikası nedir ve aşamaları nasıl işlenmektedir;

 • Firmanızın mevcut durumunun tespit edilmesi
 • Ürünlerin ve üretimin kontrol noktalarının belirlenesi
 • FSC sisteminin planlanması
 • Dökümasyon oluşturulması
 • Firmanın bu alanda eğitim alması
 • FSC ürünlerinin tanımlanması
 • Son olarak raporlamalarla ilerlemelerin kayıt altına alınması
 • FSC Belgesi Logo Ve Kayıt Numarası Kullanılması


Ahşap, kağıt, mobilya ve diğer orman ürünleri arasında kullanılan bütün üretim malzemelerine bu logonun işlenmesi, ormanların sürdürülebilir bir biçimde yönetildiğini ve aynı zamanda bağımsız bir kurul tarafından onaylandığını göstermektedir. Bu da uluslararası ticari alanda ve kendi ülke vatandaşlarınızda bilinçli üretici olarak güven kazanmanızı sağlayacak birinci etkilerden biri olacaktır.

Bir cevap yazın

KAPAT
Call Now ButtonHemen Ara