FSC Belgesi Veren Firmalar

FSC Belgesi Veren Firmalar

Orman Yönetimi Sistemleri üzerine faaliyet göstermekte olan firmalar, sertifikasyon hizmeti sağlayan kurumlar tarafından gerçekleştirilmektedir. FSC belgesi veren firmalar, coC yani koruma zinciri sertifikası üzerine çalışmalar sağlayarak, sizin firmanızın faaliyet gösterdiği bu alanda yönetmeliğe uygunluk taşıdığınızı kesinleştirecektir. FSC standartlarına uygun çalışma göstermeniz için bu belgeyi almanız gerekmektedir.


FSC Belgesi Hangi Firmalardan Alınmalıdır?


FSC belgesi uygunluk ve değerlendirme çalışmaları yapmakta olan bütün firmalar size bu belgeyi almanızı sağlayacaktır. Firmanızın üretim ve çalışma sırasında denetimleri yapılarak, eksik olduğunuz noktalarda size yardımcı olunacak bu raporlar ekseninde düzelme yoluna gittiyseniz belgeniz size kısa zaman içerisinde verilecektir. Ulusal ya da Uluslar arası standartlarda çalışmakta olan birçok sertifikasyon şirketi, FSC belgesi veren şirketler arasında yer alabilmektedir. Belgelendirme standartlarına uygunluk, denetleme potansiyeli ve tecilli firmalara başvuru yapmanız her zaman daha iyi bir hizmet almanızı sağlayacaktır FSC belgesi almadan önce firmanın deneyimli yöneticileri ve çalışma programları hakkında bilgi edinmeye çalışın.


FSC Belgesi Firması Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?


FSC belgesi veren firmalar, öncelikle yetkili dayanakları olan aynı zamanda Orman yönetim konseyi standartlarına uygun nitelikler taşımalıdır. Özellikle Orman Yönetim Konseyi tarafından yetkilendirilmiş olan firmalarla çalışmanız gerektiği gibi bu çalışmaların nasıl ilerlediği hakkında soru sormaktan da çekinmemeniz gerekmektedir.


FSC belgesi veren sertifikasyon firmaları, ticari birer kuruluş oldukları için belgelerin verilme aşamasında size ne tür hizmetler sağlayacaklarını anlatacak, ücretlendirme konusunda bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. Belgelendirme firmalarının ücretlendirme standartları değişiklik gösterebilir, ancak ayda bir kere denetleme hizmeti, rapor ve uygunluk değerlendirme işlemleri değişiklik göstermemektedir. Firmalar arasında farklı şekillerde belgelendirme yapma gibi bir durum söz konu olamaz.


FSC Belgesi Ne Kadar Sürede Alınabilir?


Orman yönetimi ve ağaç ürünleri üzerine bir çalışma gerektiren FSC belgesi, firmanızın işbirliği yaptığı FSC kuruluşuyla bağlantılı olarak farkı zaman aralıklarında verilebilmektedir. FSC belgesi veren firmalar, genel olarak sizin işleyişinize ve ilerlemenize bağlı olarak belgenin verilmesini sağlamaktadır.

Örneğin firmanızın eksik olduğu bir noktada hala ilerleme kaydedemediyseniz bu konuda aldığınız destek ya hatalı ya da siz uygulamıyorsunuz anlamına gelmektedir. Bu nedenle öncelik sizin firmanızın ilerleme potansiyeline bağlı olarak birkaç ay içinde vermeyi amaçlamaktır Fakat firmanız ilerleme kaydedemiyor ve yapılan çalışmalar sonucunda farklı yöntemler uygulanmıyorsa süreci tekrar ele almak gerekebilecektir. FSC belgesi almak için zaman sizin firmanızın boyutuna ve işleyişine göre farklık gösterebilmektedir.


FSC Belgesi Denetleme Kriterleri Nelerdir?


FSC belgesi veren firmalar
, şirketinizin düzenli olarak denetlenmesini ve periyodik olarak raporlanmasını talep edecektir. Firmanıza atanacak olan bir denetimci ile çalışarak, eksiklerin giderilmesi, FSC belgesi standartlarına uygunluk işlemlerinin yapılması sağlanacaktır. FSC kriterleri tamamen Orman Yönetim Konseyi tarafından belirlenen yöntemlere göre tarafınıza aktarılacağı gibi buna uyma şartı kesinlikle yer almaktadır. Hem ormanların hem de çevrenin korunmasını sağlayacak olan bu faydalı çalışma, firmanızın da gereksiz harcamalardan ve bilinçsiz tüketimden uzak durmasını sağlayacaktır.


FSC Belgesi Denetimleri Hangi Aralıklarla Ve Ne Zaman Yapılır?


FSC belgesi almak istediğiniz zaman size atanacak olan denetimciler, yıllık olarak belli bir zamanda değerlendirme için firmanıza gelecektir. Genellikle bu süre her yıl 1 kere gözetime tabii tutulmanızla gerçekleşir. Aksi durumlarda 2 defa da olabilecek bu denetimler, yine firmanızın ilerlemesine bağlı olarak azalır ya da sıklaşır. FSC belgesi veren firmalar, size rapor vererek yıllık olarak ne kadar ilerleme kaydettiğinize dair bilgi almanızı da sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

KAPAT
Call Now ButtonHemen Ara