FSC Belgesi Nasıl Alınır?

İlk adım planlama ve hazırlık aşamasıdır. FSC Belgesi için hedef tarihleri belirlemeden önce, FSC belgesi standart gerekliliklerini ve uygulama adımlarını anlamak zorunda olduğunuzu bilmelisiniz. Bunun için FSC sisteminden sorumlu bir personel ataması yapılmasını ve ilgili eğitimlerin verilmesini sağlamalısınız.

FSC Belgesi Sistemi Yönetim Temsilcisini Atama

FSC Sistemi Yönetim Temsilcisi üst yönetim tarafından atanmış ve üst yönetim kadrosuna yakın bir personel olmalıdır. FSC sorumlusuna FSC Belgesi konusunda tüm yetkiyi vermiş olmanız gerekmektedir.

Eğitim

FSC standardı eğitimi sisteminin olmazsa olmazıdır. FSC eğitimi sayesinde ilgili yöneticiler standarda ve gereksinimleri konusunda hakim olmuş olacaktır.

Bu eğitimlerin firmanızda verilmesi sizler açısından daha faydalı olacaktır.

Katılım Sağlama

Şirket yetkililerinin kesinlikle FSC sistemine sahip çıkması ve her aşamasını kontrol etmesi ve projenin içerisinde yer alması faydalı olacaktır.

Kuruluşunuzdaki yöneticilerden en alt çalışana kadar tüm personelin FSC sistemine destek vermelidir. FSC sisteminin tüm personel tarafından benimsenmediği takdirde sistemin işleyişi konusunda firmanızda problemler ortaya çıkmaktadır.

Proje Planı

FSC sisteminin hazırlanmasına başlanmadan önce plan oluşturulması firmanız için en iyi yöntem olacaktır. FSC sistemi için planlamış olduğunuz tarihleri takip ederek sürecin neresinde olduğunuzu görmüş olacaksınız. Kısacası plan sizler için bir kılavuz olmuş olacaktır.

Dökümantasyon

FSC el kitabı, FSC politikası ve birçok FSC belgesi prosedürünü yazmak, FSC belgesi uygularken genellikle en zor adımdır. ihtiyaç duyduğunuz FSC dökümanlarının neler olduğunu belirlemeniz gerekmektedir.

Hazırlamanız Gereken Belli Başlı Dökümanlar ;

FSC El Kitabı
FSC Politikası
Doküman ve Kayıtların Kontrolü Prosedürü
İç Denetim Prosedürü
Risk Analizi Prosedürü
FSC’li Üretim İş Akış Şeması
FSC’li Satınalma İş Akış Şeması
FSC’li Hammadde/Mamul Girdi Kontrol Formları
FSC Üretim İş Emri
Bitmiş Ürün Etiketi
FSC Logo Kullanma Talimatı
Acil Durum Talimatı/Prosedürü
Uygun Olmayan Ürün Prosedürü
FSC’li Ürün Arşiv Prosedürü
FSC’li Ürün Onay Talimatı
Belgelendirme

FSC belgesini almaya hak kazanmak için bağımsız belgelendirme şirketi tarafından kuruluşunuzun denetlenmesi gerekmektedir.FSC denetimleri FSC iç denetimleri ile neredeyse aynı şekilde yapılmaktadır.FSC Orman Yönetimi konusunda dünyada en çok tanınan standarttır.

FSC Belgelendirmesi için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Hakkımızda

Konusunda uzman denetçiler ve teknik uzman kadrosu ile müşteri memnuniyetini ilke edinmiş olan kuruluşumuz FSC standartları konusunda hizmet vermektedir.

İletişim

Adres : Merkez Mah. Salihpaşa Cad. Novi Bazaar Rezidans No:15 D:31 Gaziosmanpaşa /İSTANBUL

Tel: 0212 909 17 74

Mail: info@kalitestandart.com